Rubriky
Aktuality ze světa profesních soutěží CzechSkills 2022

Výsledky soutěže Obkladačská naděje

První profesní soutěž v rámci  CzechSkills 2022 proběhla v posledním březnovém týdnu v areálu dílen SOŠ Jarov v Praze.

18 žáků  odborných škol a učilišť napříč ČR změřilo své dovednosti a znalosti  na soutěži mladých obkladačů a zedníků. Na 3 denní akci týmy soutěžily v tandemu.

První den obnášel postavení resp. vyzdění zídky, kterou v následujících dnech obkládali soutěžící motivem dle zadání.

Praktické dovednosti však nebyly jedinou soutěžní disciplínou. Porota, složená ze zástupců Cechu obkladačů ČR, připravila také znalostní testy. Na dokončení pracovních úkolů byl stanoven časový limit, který však vyčerpal pouze 1 tým. Všichni soutěžící se soustředili už v průběhu prvního dne na maximální výkon. Týmy dokončily práci až 2 hodiny před vypršením časového limitu. Zatímco v testech byla úroveň srovnatelná, v praktické části činil rozdíl mezi  1. a 9. místem 37 bodů.

Obkladačská naděje se v letošním roce uskutečnila jako první profesní soutěž CzechSkills 2022, v rámci které sladili pořadatelé, partneři i soutěžní porota způsob zadání a hodnocení národních soutěží se standardy evropských profesních soutěží EuroSkills. V příštím  roce proběhne evropské mistrovství EuroSkills v Polsku, v roce 2025 v Dánsku. Naším společným cílem je, připravit na tyto soutěže reprezentanty ve věku 17 – 25 let, kteří obstojí v tvrdé mezinárodní konkurenci a budou tak s hrdostí a nadšením prezentovat svou profesi i Českou republiku.

Děkujeme všem partnerům, vzdělavatelům i profesním organizacím, které společně s námi podporují nastupující mladou generaci v zájmu o řemeslo v tradiční i té moderní podobě.

Celkové pořadí:

1Střední škola stavební a dřevozpracující Ostrava (vítěz)Dominik Beneš, Jan Žiga
2Střední odborné učiliště stavební Plzeň, pracoviště Horní Bříza (2. místo)Filip Hrůza,
Lukáš Boťa
3Střední škola polytechnická Olomouc (3. místo)Patrik Duvač,
Jiří Neplech
4Střední škola technických oborů Havířov 
5Střední odborná škola Jarov 
6Střední škola stavebních řemesel Brno 
7Střední odborná škola a Střední odborné učiliště H. Králové 
8Střední škola stavební a strojní Teplice 
9Střední škola strojní, stavební a dopravní Liberec